Yabancı Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

Yabancı bir ülkede verilen bir mahkeme kararı sadece kararın verildiği ülkede sonuç doğurmaktadır.

Bu bakımdan yurt dışında açılan boşanma davası sonucunda evliliğini sonlandıran bir Türk vatandaşı Türkiye’deki nüfus kayıtlarında evli olarak görünmeye devam edecektir. Yabancı ülkeden alınmış böyle bir boşanma kararının ülkemizde hukuken geçerli kılmak amacıyla mahkemede tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Tanıma tenfiz davası açmak isteyen bireylerin yurtdışında almış oldukları mahkeme kararını ülkemizde de geçerli kılabilmek için davayı açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Bireyler hali hazırda yurt dışında ikamet ediyor ve Türkiye’de bir ikamet adresleri bulunmuyor ise bu davayı İstanbul’da, Ankara’da ya da İzmir’de açabilirler.

 Tanıma Tenfiz  Davası Ne Kadar Sürer

Tanıma tenfiz davası açarak yurtdışı boşanma işlemlerini ülkemizde geçerli kılma amacında olan kişilerin bu süreçte izleyeceği yol boşanma tanıma tenfiz davası süresini direk olarak etkilemektedir. Yurtdışındaki boşanmanın ülkemizde tanınması ve tenfizi için her iki tarafın da mahkemeye gelmeleri ve açılan davanın kabul edilmesi dava sürecini oldukça kısaltacaktır. Tarafların mahkemeye gelme imkânları bulunmamakta ise Türkiye’de bulunan boşanma avukatları ile boşanma tanıma tenfiz davası açmaları önerilir. Davalı tarafın Türkiye’de tebligata elverişli adresinin bulunmaması veya adresinin meçhul olması durumunda dava tebligat işlemleri nedeniyle uzayabilecektir.

Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi

Boşanmanın Tenfizi kavramı, yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanmaya ilişkin maddi ve manevi sonuçların ülkemizde icra edilebilir olmasıdır. Örneğin yabancı mahkeme boşanma sonrası nafaka ödenmesine hükmetmiş olabilir. Bu noktada bu karar ülkemizde tanınmadığı için icra edilebilmesi de mümkün değildir. O yüzden Boşanmanın Türkiye’de tenfizi davası açılması gerekir. Bu dava aynı zamanda tanıma davası koşullarını da barındırması nedeniyle iki dava açmadan yalnızca boşanma tenfiz davası açarak yurtdışı boşanmaların ve sonuçlarının

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası için Gerekli Belgeler

  • Kararın Aslı -Yabancı Mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının aslı
  • Kesinleşme şerhi – Yabancı mahkemede verilen boşanma kararının kesinleşmiş olduğunu belirten şerh
  • Apostil şerhi – Yabancı mahkemede verilen boşanma kararınına ilişkin apostil şerhi
  • Karar tercümesi – Yurtdışı mahkemelerinde verilen boşanma kararının Türkçe’ye yeminli tercüman tarafından çevrilmesi, ve bu tercümenin noter ya da konsolosluklar aracılığı ile onaylatılması

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*